SPA i wellness to dwa terminy, które często są używane zamiennie, ale mają nieco różne znaczenia. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie różnią się te pojęcia oraz jakie korzyści płyną z korzystania z usług SPA i wellness.
Znaczenie terminów SPA i wellness
SPA to termin pochodzący z łacińskiego "sanus per aquam", co oznacza "zdrowie przez wodę". Początkowo SPA odnosiło się do miejsc, gdzie występowały naturalne źródła mineralne, które były wykorzystywane w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Dziś słowo to jest używane w szerszym znaczeniu i obejmuje różne usługi związane z dbaniem o ciało, umysł i ducha przy użyciu wody. Wellness natomiast to pojęcie oznaczające "dobrostan", który łączy w sobie aspekty zdrowia fizycznego, emocjonalnego i duchowego. Idea wellness opiera się na przekonaniu, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale również stan dobrego samopoczucia, równowagi i harmonii. Wellness nazywa się dzisiaj działania prozdrowotne, takie jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna czy dbanie o higienę snu, jak i praktyki mające na celu poprawę jakości życia, takie jak medytacja, relaksacja czy rozwój osobisty.
Gdzie używa się terminów SPA i wellness?
W praktyce pojęcia SPA i wellness często zazębiają się i spotykają się ze sobą w ośrodkach i hotelach SPA, które oferują zarówno zabiegi pielęgnacyjne, jak i działania mające na celu poprawę samopoczucia. Do wielu z nich stosuje się dobroczynną moc wody. W takich ośrodkach można korzystać między innymi z sauny parowych, basenów, masaży, zabiegów na twarz i ciało czy sali cardio. Stosowanie zabiegów SPA i wellness przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Przede wszystkim pomaga w redukcji stresu i napięcia, które są nieodłącznym elementem współczesnego życia. Regularne korzystanie z tego rodzaju usług może również przyczynić się do poprawy kondycji skóry, mięśni i stawów, a także wzmacniać układ odpornościowy.