5oC Pogoda
Przejdź do treści Idź do góry

Przewodnik po pięknych pałacach – odpoczynek pod Warszawą

Poprzednia strona

przewodnik po pięknych pałacach

Planując zwiedzanie i odpoczynek dlisko Warszawy warto pomyśleć o odwwiedzeniu pięknych pałaców, którymi poszczycić się może Mazowsze. Wybierając się w podróż po pałacach w okolicach Warszawy można poznać historię regionu i całej Polski i obcować z naturą.

W okolicach Warszawy jest wiele zabytkowych pałaców. Wyróżniają się one piękną architekturą z imponującymi wnętrzami. Mają malownicze parki czy ogrody. W wielu z nich można odnaleźć ślady zasłużonych dla polskiej historii postaci. Zapraszamy w podróż po najpiękniejszych pałacach Mazowsza.

Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach

Radziejowice w XV wieku były siedzibą rodu Radziejowskich. W połowie XVII wieku był tu pałac w formie barokowego założenia pałacowo-parkowego. Wówczas bywali tu królowie Władysław IV oraz Jan III Sobieski. Na przełomie XIX i XX stulecia posiadłość w Radziejowicach została przebudowana w formie bliższej klasycyzmowi. Powstał wtedy też „Zameczek”, pierwotnie w formoe romantycznej ruiny. W 1928 roku została tu nakręcona pierwsza ekranizacja „Pana Tadeusza”, ktróra była pierwszą polską superprodukcją. Współcześnie pałac w Radziejowicach funkcję domu pracy twórczej.

Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie i sąsiadujący z nim park romantyczny Arkadia w latach 1774 – 1944 był  własnością rodziny Radziwiłłów. Pałac powstał na zlecenie wcześniejszego właściciela majątku, Michała Stefana Radziejowskiego. W latach 80. XVIII wieku nieopodal barokowego pałacu powstał park romantyczny, gdzie znajdują się pawilony reprezentujące różne style i nastroje. Znajdują się tu również liczne dzieła sztuki, najcenniejsze z nich to Głowa Niobe, czyli pochodząca z II wieku n.e. rzymska kopia rzeźby greckiej. Pałac w Nieborowie jest jedną z najlepiej zachowanych posiadłości magnackich w całej Polsce.

Pałac marszałka Kazimierza L. Bielińskiego w Otwocku Wielkim

Odpoczynek blisko Warszawy to także możliwość odiwedzenia pałacu w Otwocku Wielkim. Wzniesiono go w latach 1682 – 1689. To bardzo ciekawy przykład barokowej architektury rezydencjonalnej. Był on letnią siedzibą rodu Bielińskich. Z końcem  XIX stulecia był jednak właściwie niezamieszkany i zaczął popadać w ruinę. W latach 70. XX wieku miała miejsce rekonstrukcja pałącu. Od 2004 roku obiektem zarządza Muzeum Narodowe w Warszawie. W pałacu w Otwocku Wielkim znajdują się ogromne muzealne zbiory wzornictwa.

Pałacyk w Podkowie Leśnej – Stawisko

Pałacyk w Podkowie Leśnej – Stawisko był domem Iwaszkiewicza. To miejsce, w którym w okresie międzywojennym miały miejsce przyjęcia, spotkania, wieczory poetyckie i koncerty. W czasie okupacji było schronieniem dla dziesiątek znanych osób, m.in. Czesława Miłosza, Stanisława Dygata, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Leona Schillera, Witolda Lutosławskiego, Jerzego Andrzejewskiego i Władysława Tatarkiewicza, a także dla ukrywających się przed Holocaustem Żydów. Współcześnie  pałac należy do Polskiej Akademii Nauk.

Pałac w Trojanowie – Talaria Resort & SPA – odpoczynek pod Warszawą

Pałac w Trojanowie został wybudowany w 1868 roku. Obiekt ten charakteryzuje się piękną i świetnie zachowaną architekturą oraz XIX-wiecznym ogrodem. Pierwsze historyczne wzmianki na temat tego pałacu pochodzą z XV wieku. Należał wówczas do słynnego rycerza, uczestnika bitwy pod Grunwaldem, Mikołaja Powały z Taczewa. Przez kolejne stulecia pałac przechodził z rąk do rąk. Dziś znajduje się tu klimatyczny Talaria Resort & SPA. To idealne miejsce na odpoczynek blisko Warszawy dla wszystkich, którzy poszukują noclegu w klimatycznym, eleganckim miejscu.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij